Ρεπορταζ από ΕΛΠΙΔΑ

11666256_993192870724702_6683385813753630825_n

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσε η ομάδα μας ψες, αλλά ευτυχώς πήραμε το ζητούμενο που ήταν η νίκη, σε αντίθεση με το ματς της περασμένης εβδομάδας στη Λεμεσό, όπου μείναμε με τις εντυπώσεις.

Η ομάδα της ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 6΄ με τον Αβραάμ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό κερδίσαμε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντρέας Θεοδώρου και με το γνωστό του δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα ισοφαρίζοντας το σκορ. Ήταν η πρώτη εμφάνιση του στη σεζόν και μάλιστα έπαιξε με κομμένο χιαστό, πρόβλημα που αποκόμισε από την περσινή σεζόν. Αξίζει να σημειωθεί ότι η απώλεια του Θεοδώρου στη φετινή σεζόν ήταν πολύ σημαντική για εμάς, αφού χρειαζόμαστε όσο τίποτε άλλο την παρουσία του στο γήπεδο.

Το ημίχρονο έληξε 1-1, αλλά σε μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 22′ ο Ζεστ Μπαναχένε σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Χατζηδάκη, ο οποίος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε τηρώντας την υπόσχεσή που έδωσε στα παιδιά! Έκτοτε, το ματς πήρε φωτιά με τις ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν. Φανήκαμε ιδιαίτερα τυχεροί όταν ο Αντρέας Γεωργίου δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στην επανάληψη.

Ο χρόνος κυλούσε και η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα χρησιμοποιώντας τον flying keeper. Οι παίκτες του Μάριου Χαραλάμπους έδειξαν πολύ καλά διαβασμένοι στο αμυντικό κομμάτι (ειδικά οι Αντρέου και Χατζηβασίλη που ανέλαβαν το μαρκάρισμα του ποιοτικότερου παίκτη της ΑΕΚ Χριστόφορου Χριστοφή) και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις βιαστικές επιλογές των Λαρνακέων που στα τελευταία λεπτά έχασαν την συγκέντρωσή τους.

Ένα κλέψιμο από τον αρχηγό μας Γιώργο Χατζηβασίλη και στη συνέχεια ένα μακρινό σουτ από τον ίδιο διαμόρφωσαν το 3-1 δύο λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει με πέμπτο παίκτη, αλλά ο συγκλονιστικός για ακόμη μία φορά τερματοφύλακάς μας Πάρης Ψηλογένης πρώτα απέκρουσε 10μετρο πέναλτυ, εν συνεχεία σε άλλη φάση (40΄) απέκρουσε σταθερά μια προσπάθεια των αντιπάλων και με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στο αντίπαλο πλεκτό μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους συμπαίκτες του και τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό Ακακίου.

Από την ομάδα μας κανένας δεν υστέρησε και θα ήταν άδικο να μην αναφερθούμε σε όλους τους παίκτες μας ξεχωριστά. Οι Αντρέας Αντρέου, Πάρης Ψηλογένης, Γιώργος Χατζηβασίλη, Ελευθέριος Νεοφύτου, Αντρέας Θεοδώρου, Ηλίας Κεραμιδά, Ζεστ Μπαναχένε, Τζορτζ Οχένεμπεγκ, Φρανκ Τέκου, Κυριάκος Αλεξάνδρου, Γιάννης Χατζηδάκης και Λούκας Λουκά ήταν εξαιρετικοί ο καθένας με τον τρόπο του, είτε είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής, είτε λίγο, είτε καθόλου και οδήγησαν την ομάδα στην μεγαλύτερη νίκη της μικρής ιστορίας της κατ’ εμάς. Το τελικό 4-1 επί ενός μεγάλου αντιπάλου είναι πολύ σημαντικό και κυρίως μας δίνει δύναμη και ώθηση να συνεχίσουμε τον αγώνα.

Θερμές ευχαριστίες κυρίως στον Μάριο Χαραλάμπους που πήρε μια ομάδα που βολόδερνε στη 2η κατηγορία πριν 2,5 χρόνια και την οδηγεί με μαεστρία στα σαλόνια της Α΄ Κατηγορίας κερδίζοντας τον σεβασμό από όλους. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και πλέον επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας με αντίπαλο τον νταμπλούχο ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο.