ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΑΕΛ

det_ael_fut

Μεγάλη εντός έδρας νίκη με 6-4 πάνω στην πολύ καλή ομάδα της ΕΝΠ Μέλισσα FC. Οι λέοντες μας μπήκαν μουδιασμένα το πρώτο 10 λεπτο και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-1 και ίσως το σκορ να ήταν μεγαλύτερο αν ο τερματοφύλακας μας Χρίστος Κωνσταντίνου δεν σταματούσε τα 3 τετ-α-τετ της αντίπαλης ομάδας και ευτυχώς για την ομάδα μας διατήρησε χαμηλά το δείκτη του σκορ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι λέοντες μας αφυπνίστηκαν και με διαρκής πίεση κατάφεραν το τελευταίο λεπτό του αγώνα να ισοφαρίσουν με τον Παναγιώτη Στεργιόπουλο και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1 με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ από τον Κυριάκο Ηλιάδη. Στην επανάληψη τα τρομερά παιδιά του Πάμπου Χαραλάμπους μπήκαν φουριόζοι και με 2 απανωτά γκολ από τον Άγγελο Περικλέους στο 1ο και 3ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 4-1. Η ΕΝΠ αντέδρασε 2 λεπτά αργότερα έκανε το 4-2 αλλά στο 29′ ο Παναγιώτης Στεργιόπουλος με δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 5-2 ύστερα από παλληκαρίσια προσπάθεια του Νικόλα Ανδρέου που διέσυρε κυριολεκτικά όλους τους αντιπάλους που βρήκε μπροστά του.

Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε γιατί στο futsal όλα κρίνονται στις λεπτομέρειες. Το 2ο δεκάλεπτο του β ημιχρόνου η ΕΝΠ ρίσκαρε, έπαιξε με flying gk (5ο παίχτη τερματοφύλακα) και κατάφερε να μειώσει με δεκάμετρο πέναλτυ σε 5-3 και έναμιση λεπτό πριν την λήξη έκανε το 5-4. Το παιχνίδι έγινε θρύλλερ και το τελευταίο λεπτό ράγισε καρδιές αλλά όμως ο Παναγιώτης Στεργιόπουλος έσβησε κάθε ελπίδα της ΕΝΠ για την ισοφάριση και με προσωπικό χατρικ διέγραψε το τελικό 6-4, σκορπόντας ντελίριο ενθουσιασμού στο κλειστό που για ακόμη μια φορά βρέθηκαν πάνω από 350 άτομα να υποστηρίξουν τους φουτσαλιστές μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον υπέροχο κόσμο που χειροκρότησε και φώναξε για αυτά τα παιδιά που αποδεικνύουν ότι θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους την φετινή χρονιά κοιτάζοντας στα ίσα όλους τους αντιπάλους τους. Αξιοσημείωτο είναι ότι μετά το τελευταίο σφύριγμα οι φουτσαλιστές μας τραγούδησαν χορεύοντας ρυθμικά και κυκλικά μαζί με τα παιδιά της ΘΥΡΑ 3!

Μια πράξη που δείχνει ότι ο κόσμος μαζί με τους φουτσαλιστές μας εχουν δημιουργήσει μια εκπληκτική χημεία που δίνει μια απίστευτη δυναμική στους εντός εδρας αγώνες. Συγχαρητήρια σε όλους τους πρωταγωνιστές αλλά ιδιαίτερα στους φουτσαλιστές και των 2 ομάδων για το αθλητοπρεπέστατο παιχνίδι και για το όμορφο θέαμα και συγκινήσεις που πρόσφεραν σε όσους παρευρέθηκαν στο κλειστό του Ν. Σολομωνίδης. Η νίκη αυτή εδραίωσε την ομάδα μας στην πρώτη τετράδα, όπου σε 4 αγώνες έχει 9 βαθμούς και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση μαζί με Ανόρθωση και Αποέλ που έχουν από ένα αγώνα λιγότερο. Επόμενος αγώνας της ομάδος μας την ερχόμενη Πέμπτη με τον Εθνικό Λατσιών στα Λατσιά όπου η ομάδα μας θα ψάξει και για την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Υ.Γ.:

1. Δυσάρεστη εξέλιξη είχαμε πριν την έναρξη του αγώνα με μία από τις κίτρινες αμαζόνες την Μαρία Δημητρίου όπου στην εναρκτήρια χορογραφία των yellow amazones σε μία άτυχη στιγμή τραυματίστηκε στο γόνατο με αποτέλεσμα να μεταφερθεί εσπευσμένα στην Πολυκλινική για εξετάσεις. Τα περαστικά μας στην άτυχη αμαζόνα μας και ελπίζουμε να επανέλθει γρήγορα πίσω στο παρκέ!

2. O τυχερός που κέρδισε 2 δωρεάν πλυσίματα αυτοκινήτων από το Πρατήριο Α. Αργυρού (έναντι Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού) είναι ο αυτός που έχει στην κατοχή του, την αριθμημένη κάρτα διαρκείας που ταυτίζεται με τον τελευταίο τριψήφιο αριθμό της κλήρωσης του ΠΡΟΤΟ της 5.11.2015, που είναι ο αριθμός 003.

Να επικοινωνήσει στο 99550076 για να παραλάβει το δώρο του.