ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΕΛΠΙΔΑ

10906431_420631271422800_2905949043746325382_n

Ενθαρρυντικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας στην Α΄ Κατηγορία, αφού πήραμε τον πρώτο μας βαθμό αποσπώντας εκτός έδρα ισοπαλία (5-5) με τον Εθνικό στα Λατσιά. Η ομάδα μας μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με τον Γιάννη Χατζηδάκη (ναι, τον περσινό μας τερματοφύλακα, ο οποίος μπορεί να αγωνιστεί εξίσου καλά και ως φουτσαλιστής). Το τέρμα αυτό έδωσε ώθηση στην ομάδα μας και στο 6΄ ο Φρανκ Τέκου διπλασίασε τα τέρματά μας. Η έμπειρη ομάδα του Εθνικού με όπλο τις πολύ καλές κομπίνες στα στημένα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι (Χ. Δημητριάδης 8΄,16΄, Μουντεάν 15΄), αλλά με τέρμα του Ζεστ Μπαναχένε στο 17΄ φέραμε το ματς στα ίσα που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Εθνικού πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (Λειβαδιώτης 21΄, Περικλέους 24΄) αυξάνονταςε παράλληλα την πίεση στην ομάδα μας. Ένα απευθείας φάουλ από τον Ζεστ Μπαναχένε (31΄) και ακόμη ένα γκολ από τον Φρανκ Τέκου (34΄) διαμόρφωσε το 5-5, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.
Το τελικό αποτέλεσμα μας βρίσκει ικανοποιημένους, αφού είχαμε να διαχειριστούμε και την απουσία του πολύπειρου Κώστα Πολυβίου, ενώ στην προθέρμανση χάσαμε και τον Αντρέα Αντρέου με τράβηγμα. Στόχος της ομάδας μας παραμένει το να είμαστε ανταγωνιστικοί και να μαχόμαστε μέχρι τέλους. Το αν αυτό θα είναι αρκετό για να παραμείνει η ομάδα μας στην Α΄ Κατηγορία κανείς δεν μπορεί να το πει, αλλά σημασία έχει το ταξίδι και όχι τόσο ο προορισμός για μας.
Τέλος, να ευχαριστήσουμε τους ιθύνοντες του Εθνικού για την άρτια οργάνωση και φιλοξενία και κυρίως τον φίλο Κωνσταντίνο που σπαταλά αρκετές ώρες για το καλό του Εθνικού. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα του Εθνικού και εμείς με τη σειρά μας θα προετοιμαστούμε για ένα πολύ δύσκολο ματς εκτός έδρας με την ομάδα του Αραράτ (Παρασκευή 2/10).