ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΑΠΟΕΛ

20150925_-_futsal

Παίζοντας με πάθος και καρδιά πρωταθλητή ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 3-2 στο κεκλεισμένων των θυρών Λευκόθεο και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το νέο πρωτάθλημα Φούτσαλ.

Οι ποδοσφαιριστές του Τόμι Χρυσοστόμου έχαναν με 2-0 στο ημίχρονο, αλλά με εκπληκτική εμφάνιση στην επανάληψη, πέτυχαν σπουδαία ανατροπή. Η μείωση του σκορ ήρθε με τον Τζόνι, η ισοφάριση από τον Κουλούμπρη και η ανατροπή από τον Ιακώβου. Χαμένο πέναλτι από το σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο τέλος του α’ ημιχρόνου, όπου ο Αλεξίου είχε δοκάρι.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με την πάροδο του χρόνου επέβαλε το ρυθμό του. Η ομάδα μας είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες (20 σουτ έναντι 9 του αντιπάλου), αλλά ήταν η Ομόνοια που σκόραρε δυο φορές και πήρε σοβαρό προβάδισμα. Ο Αλεξίου σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Κουλουμπρής λιγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου αστόχησε σε πέναλτι.

Ο Θρύλος άρχισε πολύ δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και μείωσε γρήγορα στο σκορ χάρη στον Τζόνι. Η ισοφάριση ανέβασε τη ψυχολογία των παικτών αλλά και την πίεση. Ο Κουλουμπρής ισοφάρισε σε 2-2, η ομάδα ανέβηκε ακόμα περισσότερο και ο Ιακώβου πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή.

ΑΠΟΕΛ  (Τ. Χρυσοστόμου): Ευρυπίδου, Λέο, Αλεξίου, Κουλουμπρής, Τζόνι, Βίτορ, Ιακώβου, Χρ. Χριστοδούλου.

Έχοντας πετύχει τους δύο πρώτους εγχώριους στόχους (Σούπερ Καπ, νίκη επί της Ομόνοιας) ο ΑΠΟΕΛ προετοιμάζεται για τους αγώνες του Α’ Ομίλου του Main Round του UEFA Futsal Cup που θα γίνουν στη Λευκωσία όπου έχει  ως στόχο την πρόκριση στους ’16’ της Ευρώπης. Πρώτος αντίπαλο η Georgians Tiblisi από τη Γεωργία την Πέμπτη (01/10) και ακολουθούν η Γαλλική Kremlin (02/10) και η Ρωσική Ugra (04/10). Οι αγώνες θα γίνουν στο Ελευθερία.